Nasza strona korzysta z plików cookies ("ciasteczek") w celu zapewnienia prawidłowego jej działania oraz analizowania ruchu sieciowego. Przeglądając tę witrynę wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

Kochani i Kochane
Dzisiaj opowiemy Wam o wykorzystywaniu stereotypów w argumentacji.
Podstawową funkcją dyskusji jest wymiana zdań, która prowadzi do wspólnych wniosków, co do których będą mogli zgodzić się wszyscy zgromadzeni. Do jej prowadzenia kluczowe jest zatem zgromadzenie wystarczającej wiedzy o danym temacie, co pozwoli na oparcie własnego zdania na faktach.
W tym momencie pewnie zastanawiacie się, dlaczego naszym zdaniem argumentacja przy pomocy emocji nie powinna być obieraną przez nas strategią? Zastanówmy się więc - co, jeśli użyte przez drugą stronę argumenty nie są merytoryczne i nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości?
Żeby lepiej zilustrować to zagadnienie, skupię się na stereotypach, będących świetnym przykładem innego źródła opinii niepopartych faktami. Co się stanie, gdy użyję ich w dyskusji? Otóż stereotypy najprawdopodobniej skutecznie odwrócą uwagę od opinii opartych na faktach. Stanie się tak nie tylko dlatego, że emocje przemawiają do ludzi bardziej niż informacje, ale też będzie na nas ciążyła konieczność ich zweryfikowania, co często nie jest łatwe, ponieważ:
  1. nie mamy szczegółowej wiedzy
  2. druga strona często odwołuje się do osobistych przeżyć i próbuje wpłynąć na nasze emocje. ,,Każdy żyd, jakiego spotkałem..”, ,,Czy spotkałeś kiedyś..?’’, ,,Jak możesz tak mówić?
Jaki ma to wpływ na wynik dyskusji? Oczywiście negatywny, prawdopodobnie nie dotrzemy do żadnej konstruktywnej konkluzji, a do tego osoba posługująca się stereotypami wygra - nie możemy podważyć tego, że ktoś odczuwa tak, a nie inaczej - nikt z dyskusji nic nie wyciągnie. Smutne, ale prawdziwe.
Czas na drugą przestrogę: unikajcie dyskusji, w których pojawiają się stereotypy! Bardzo często nie tylko (jak wyżej) przegracie, ale możecie też zostać zmanipulowani przez drugą stronę. A więc jak uważać, spytacie? Za słowa klucze takich wypowiedzi uznaje się przede wszystkim generalizacje, min.: ,,każdy”, ,,żaden”, ,,wszyscy” 100% itp. - statystyki nigdy nie wyglądają w ten sposób.
Jednym ze sposobów na rozpoczęcie świadomej drogi wyzwalania się spod wpływu stereotypów jest śledzenie naszych działań. Staramy się pokazać, że wiele opinii, które słyszymy w różnych środkach przekazu, są niczym więcej jak nadmierną generalizacją => stereotypami.
Kapibary ♥
Opracowanie: Monika Grochowska, Emilia Waszkielewicz
Zobacz też: