Nasza strona korzysta z plików cookies ("ciasteczek") w celu zapewnienia prawidłowego jej działania oraz analizowania ruchu sieciowego. Przeglądając tę witrynę wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

Jednorodność poza grupą (z ang.: out-group homogeneity)
Powiedzmy, że mamy dwie grupy społeczne, A i B - jesteś członkiem B. Upraszczając: jeśli poznałeś Andrzeja, który nie przypadł ci do gustu, pewnie pomyślisz, że tacy sami będą Atanazy, Agnieszka i Abraham, w związku z czym w ogóle z nimi nie porozmawiasz. Tymczasem, jeśli spotkasz Bartka, z którym rozmowa będzie ci szła bardzo opornie, niekoniecznie poczujesz niechęć również do Basi czy Borysa. I w tym momencie rodzą się pytania.
1. Hm, drogie Kapibary, nigdy nie zauważyłem/am, żebym tak uważał/a.
No cóż, każdy człowiek jest inny, całkiem możliwe, że jesteś chlubnym wyjątkiem. Ale partia rządząca to przesadziła ostatnio, co nie? Albo LGBT, oni się tak panoszą ostatnio…
Tak poważniej: pewnie, możliwe, że serio to przemyślałeś, ale jeśli nie - zastanów się - generalizacje czyhają na każdym kroku.
2. Skąd się to bierze, droga Kapibaro?
Jest kilka teorii - przedstawiamy dwie. Pierwsza: skoro masz wielu przyjaciół wśród Bożen, Bronisław, Baltazarów, za to raczej niewiele Ann czy Aleksandrów, to masz więcej o nich informacji. Ale łatwo to obalić - to zjawisko występuje także między mężczyznami a kobietami, również gdy wchodzą w wiele interakcji. No to, skoro zmyłkę mamy już za sobą, przedstawiamy teorię samokategoryzacji - gdy stykasz się z osobami A, zwykle jesteś w towarzystwie swoich kompanów B, wskutek czego skupiasz się na różnicach, zamiast na cechach wspólnych. Co więcej, w sytuacjach tego typu często występuje też jednorodność wewnątrz grupy. Ze wszystkich, na które się natknęliśmy, ta teoria jest poparta największa ilością badań.
3. No ale po co nam o tym piszecie?
Bo (jak we wstępie) widzimy to na co dzień. Również u siebie - nikt nie jest odporny na naturalne reakcje swojej psychiki. I wcale nie chodzi nam o to, żebyście mieli wypisać się z grup społecznych, zrezygnować z tożsamości, którą wam dają - zupełnie nie w tym rzecz. Po prostu następnym razem, kiedy ocenicie człowieka, zastanówcie się, czy uczciwie. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: Jednorodność poza grupą - Out-group homogeneity - qaz.wiki
Zobacz też: