Nasza strona korzysta z plików cookies ("ciasteczek") w celu zapewnienia prawidłowego jej działania oraz analizowania ruchu sieciowego. Przeglądając tę witrynę wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

Cześć Kochani,
Dzisiaj opowiemy Wam co nieco o kuchni żydowskiej, aby przybliżyć ten bardzo ciekawy temat. Zapraszamy!
Na początek – jak być może wiecie – każda, ale to dosłownie każda odmiana kuchni żydowskiej charakteryzuje się ścisłym przestrzeganiem koszerności podczas obróbki. W związku z tym dokonano podziału jedzenia na koszerne (czyste) i trefne (nieczyste). Główną zasadą jest wykluczenie mięsa niektórych zwierząt (np. świń), krwi, niektórych ryb (tych, które nie mają łusek), skorupiaków oraz owadów. Należy także zwrócić uwagę na zakaz łączenia mięsa z mlekiem. Wywodzi się on z Tory, w której trzykrotnie zapisano: ,,Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki."
Ale nawet nie uwzględniając koszerności, owa kuchnia wyróżnia się na tle innych. Okazuje się, że wiele ze sposobów przygotowania dań posiada swoją własną symbolikę, która ściśle wywodzi się z kultury żydowskiej. Przykładowo, maca wypiekana jest bez zakwasu czy drożdży, co jest analogią pośpiechu, w jakim Żydzi musieli opuścić Egipt.
W związku z przebywaniem w diasporze kuchnia żydowska przejmowała oczywiście cechy kuchni innych narodów, jak i produkty w nich stosowane. Dzięki temu występują w niej ciekawe połączenia składników, dość „egzotyczne” i przez to unikatowe. Ponadto, jak wiemy, potrzeba matką wynalazków, zatem i koszerność wymusiła na Żydach poszukiwanie zamienników dla składników stosowanych w innych kuchniach, przykładowo zamiast smalcu wieprzowego używany jest tłuszcz drobiowy.
Jak pewnie możecie się domyślić, wszystko działa jednak w dwie strony, zatem i kuchnia polska (i nie tylko!) przejęła co nieco z żydowskiej, dzięki czemu do naszych jadłospisów na stałe już weszła chałka czy karp po żydowsku.
Ciekawostka na koniec: dzięki wielkości społeczności żydowskiej w Stanach Zjednoczonych, ichniejsza kuchnia rozpowszechniła się tak bardzo, że istnieją również koszerne sieci fast food, między innymi McDonald’s Kosher!
Kapibary
Autorka: Emilia Waszkielewicz
Grafika: Zuzia Lipień
Zobacz też: