Nasza strona korzysta z plików cookies ("ciasteczek") w celu zapewnienia prawidłowego jej działania oraz analizowania ruchu sieciowego. Przeglądając tę witrynę wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

Część druga przed Wami!
[...] Do XIV w. z Anglii wypędzono wszystkich wyznawców judaizmu, w wyniku licznych pogromów dziesiątki tysięcy wymordowano w Niemczech, a ok. 100 tys. wypędzono z Francji i Austrii. W tym czasie pogromy wybuchały cyklicznie, przybierając różne formy, m.in. palenie żywcem judaistów zgromadzonych w synagogach.
Podczas epidemii czarnej śmierci (XIV w.) Żydów, którzy z powodu zachowania proporcjonalnie większej higieny niż reszta społeczeństwa rzadziej chorowali, oskarżano o celowe wywołanie zarazy przez zatruwanie wody i rzucanie klątw.
Oczywistym jest, że eskalacja agresji do tego stopnia musiała pozostawić ślad w innych dziedzinach życia. Przykładowo w Tuluzie tradycją było policzkowanie Żyda przed wejściem do katedry w Wielki Piątek; była to forma wymierzenia kary za śmierć Jezusa.
W świadomości ludu Żydzi byli pomocnikami diabła, dążącymi do zagłady cywilizacji chrześcijańskiej. Nierzadko oskarżano ich o profanację hostii i rytualne mordy dzieci. Celem tych zbrodni miało być rytualne odtwarzanie aktu ukrzyżowania Chrystusa.
Jeżeli nawet zbrodnie przypisywano konkretnym osobom, przez wymuszane torturami przyznanie do winy, konsekwencje kolektywnie ponosiła społeczność żydowska, ponieważ uznawano, że oskarżony wyrażał intencje całej grupy.
Postać Żyda nienawidzącego Mesjasza i bezpośrednio zagrażającego życiu chrześcijan w pełni ujawnia poczucie lęku i niezrozumienia, jaki odczuwano wobec wyznawców religii mojżeszowej. W ich wyniku setki społeczności żydowskich zostało zniszczonych przez nienawiść i przemoc.
Mamy nadzieję, że ten tekst przybliżył naszym czytelnikom jak niewiedza oraz posługiwanie się stereotypami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało szkodliwe i jedynie upraszczające, potrafią doprowadzić do prześladowania i wykluczenia trwającego setki lat (!).
DLACZEGO PISZEMY O HISTORII?
Uważamy, że aby zrozumieć teraźniejszą sytuację i odrzucić stereotypy, należy poznać ich przyczynę.
Jeśli chcesz nawiązać z nami współpracę lub szukasz większej ilości ciekawych artykułów, zapraszamy na naszą stronę na Facebooku i pozostałe social media
Zobacz też: