Nasza strona korzysta z plików cookies ("ciasteczek") w celu zapewnienia prawidłowego jej działania oraz analizowania ruchu sieciowego. Przeglądając tę witrynę wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

Cześć!
Dziś opowiemy Wam nieco więcej o stereotypach dotyczących Żydów, które funkcjonują w społeczeństwie.
Antysemickie kanistry, takie jak zniesławienie krwi, pojawiły się po raz pierwszy w XII wieku i były związane z atakami i masakrami na tę grupę społeczną.
Zacznijmy może od wyglądu. W karykaturach i kreskówkach Żydzi aszkenazyjscy są zwykle przedstawiani jako mający duże haczykowate nosy, często - rude włosy, ciemne paciorkowate oczy i opadające powieki.
Już w średniowieczu, wytworzył się bardzo krzywdzący stereotyp dotyczący ludności żydowskiej. Byli oni uznawani za chciwych i skąpych. Chociaż nie wszyscy Żydzi byli lichwiarzami, zakaz lichwy wprowadzony przez Kościół katolicki oznaczał, że Żydzi byli głównymi przedstawicielami handlu. Doprowadziło to w okresie średniowiecza i renesansu do zrzeszania się Żydów z chciwymi praktykami. Uznano ich za niegodnych zaufania i nieuczciwych. Stereotyp ten stał się później bardzo popularny w literaturze. W tym, w dziełach samego Williama Shakespeare’a i Karola Dickensa!
Przedstawianie Żydów jako historycznych wrogów chrześcijaństwa stanowi najbardziej szkodliwy antyżydowski stereotyp, którego odzwierciedleniem są dzieła literackie tworzone między X a XII wiekiem. W Ameryce w 2007 roku przeprowadzono badania, gdzie okazało się, że około 25% społeczeństwa obwinia Żydów za zabicie Jezusa. Żydówki - jako szatańskie małżonki lub jako same diabły i wcielenie zła. Żydów przedstawiano jako groźnych, włochatych, z czyrakami, brodawkami i innymi deformacjami. Czasem przedstawiano ich z rogami, rozszczepionymi kopytami i ogonami.
Kolejny stereotyp dotyczy komunikacji - Żydzi odpowiadają na pytanie pytaniem. Stosowany jest on w żydowskim humorze i zwykłej literaturze, gdy wymaga się wykreowania postaci jako „typowego Żyda”.
Wytworzyło się również wiele wzorców czy też postaci stereotypowych wśród Żydów; La belle juive (piękna Żydówka), Żydowska matka, Żydowsko-amerykańska księżniczka, Żydowski prawnik i miły żydowski chłopak.
Takie obrazy były używane wieki później w nazistowskiej propagandzie lat 30. I 40. XX wieku. Ta propaganda opierała się na żydowskich stereotypach, aby wyjaśnić twierdzenie, że naród żydowski należy do niższej rasy.
Obecnie ludność żydowska dalej jest obarczona nadanymi jej stereotypami sprzed lat (a nawet wieków!). Żydzi, jak i inne grupy społeczne nie powinni być tak przez nas odbierani. Na tym etapie wiemy, że nie uda nam się wyeliminować tych stereotypów całkowicie. Jednak chcielibyśmy żyć w tolerancyjnym państwie, gdzie nie ma miejsca na nienawiść, czy wrogość.
Z pozdrowieniami,
Kapibara
(Tutaj linki do źródeł: Stereotypy Żydów - Stereotypes of Jews - qaz.wiki, Moc obrazów obcego – Stereotyp „Żyda” w Polsce i Niemczech, Agnieszka Pufelska | Interakcje. Leksykon komunikowania polsko-niemieckiego (polska-niemcy-interakcje.pl))
Zdjęcie:wiadomosci.onet.pl/judaizm
Zobacz też: