Nasza strona korzysta z plików cookies ("ciasteczek") w celu zapewnienia prawidłowego jej działania oraz analizowania ruchu sieciowego. Przeglądając tę witrynę wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

Czym tak właściwie są stereotypy?
Są to nadmierne uproszczenia, generalizacje pewnych myśli. Polegają na przypisywaniu cech bądź zachowań wszystkim członkom grupy, co prowadzi do zacierania się indywidualnych różnic.
Dlaczego stereotypy istnieją?
Społeczeństwo w którym żyjemy przesycone jest mnogością informacji, które nieustannie na nas nacierają. Codziennie nasz mózg podejmuje kilkaset decyzji związanych z przeróżnymi obszarami życia. Z pewnością jest to niezwykle przytłaczające. Poprzez stereotypy próbujemy uprościć rzeczywistość, używamy do tego własnych obserwacji lub kierujemy się poglądami osób w naszym otoczeniu.Tworzą one zbiorowy obraz pewnych zjawisk i osób, które następnie do niego przypisujemy.
Gdzie się z nimi spotykamy?
Tak naprawdę towarzyszą nam wszędzie i dotyczą niemal każdego, a ludzie posługują się nimi mimowolnie, nawet nie zdając sobie często z tego sprawy.
Skąd się wzięły?
Do naszego mózgu docierają informacje z wielu źródeł, nie wszystkie jesteśmy w stanie zweryfikować. By uprościć sobie wystarczająco skomplikowaną rzeczywistość, używamy stereotypów, które pozwalają nam na szybkie określenie sytuacji i odciążenie wychowujemy się w duchu różnych przekonań, to właśnie one, własne i te, które wpajane były nam od dziecka są zlepkiem, tworzącym stereotypy.
Zobacz też: